Kwiat się zamienia na owoc, zalążki na nasiona cz. 3

Dlatego w piwonii, chociaż jest 5 słupków w kwiecie, często tylko dwa albo trzy z nich stają się mieszkami, właśnie te, które zostały zapylone, inne marnieją. W piwonii są to właśnie chrząszcze, które gramoląc się między pręcikami, dla pożywienia się ich pyłkiem, walają nim boki swego ciała, jeżeli przypadkiem otrą się o znamię, które jest lepkie, to przenoszą na nie pyłek i zapylają je. Tak owad żywiąc się kosztem kwiatu oddaje mu jednocześnie usługę przez zapylanie go.

W kwiecie dwa tylko rodzaje listków są zatem koniecznie potrzebne, bo bez nich nie mogą powstać nasiona, tj. słupki i pręciki, i te stanowią istotne części kwiatu.

Korona i kielich są to części dodatkowe, bez nich by się od biedy kwiat mógł obyć. Barwne płatki korony są o tyle pożyteczne, że ochraniają trochę w pierwszych chwilach rozwijania się kwiatu pręciki, potem tylko o tyle się przydać mogą, iż kwiat przez nie łatwiej wpada w oko chrząszczom, które przychodząc po pyłek pręcików zapylają słupki.

Działki zaś kielicha są to listki ochronne, które wszystkie inne części kwiatu, póki te są jeszcze młode, pokrywają i chronią je od zimna, sloty i wichru. Kielich i korona razem nazywają się jednym słowem okwiat. Kwiat jest zupełny, jeżeli ma okwiat, pręciki i słupki.

U wszystkich roślin kwiat jest pędem przystosowanym do wydania nasion. Zawsze zalążnia zamienia się na owoc, a jej zalążki na nasiona.