Pszenica i pokrewne cz. 8

W dwurzędowym zaś z trzech kłosów z każdego boku stojących, tylko środkowy ma w kwiecie słupek a więc i owoc później, a skrajne mają w kwiatach tylko pręciki, jak więc okwitną, całe wraz z kioskami marnieją i cały kłos złożony jest dlatego tylko dwurzędowy.

Jęczmień jest zbożem, które rodzi się najdalej na północy, bo w Norwegii aż pod 70° koło przylądka Nordkap. Dlatego też udaje się i w górach, gdzie jest równie zimno. W Alpach szwajcarskich uprawiają go na wysokościach 1.000 metrów. Tam gdzie inne zboża nie rosną, robią z jego mąki, zresztą zwykle kasze, szczególniej tak zwaną perłową. Grecy i Rzymianie paśli nim konie, a już Egipcjanie robili z niego piwo. Dziś też największa ilość jęczmienia uprawia się dla wyrabiania piwa.

Jęczmień jest jarym zbożem; pospolity siewają niekiedy na zimę, wówczas rychlej dojrzewa. Źdźbła dochodzą 1 m. wysokości.

Owies. Owies jest zbożem jarym i dojrzewa najpóźniej ze wszystkich krajowych. Jego źdźbła dochodzą dobrej glebie co najwięcej 1 m. wysokości, na lichej ledwo 1/3 metra.

Czerwcu kłosi się, ale jego kwiatostan nie jest kłosem złożonym, tylko wiechą złożoną z wielu długo szypułkowych, pojedynczych i zwieszonych kiosków. Szypułki dolne są dłuższe od górnych, więc cały kwiatostan ma postać stożka i dlatego nazywa się wiechą.