Sposób nazywania roślin cz. 2
Tagi: rośliny ogrodowe, rośliny oleiste, rośliny owadożerne, rośliny strączkowe, rośliny włókniste, rośliny zbożowe, 2 rośliny chronione, 3 rośliny nagonasienne, 3 rośliny okopowe, 3 rośliny okrytonasienne
Kwiaty stoją pojedynczo na długich gładkich, szypułkach i mają 1—1-5 cm. w średnicy. Ich łodyżka, czyli dno kwiatowe, jak to widać na przecięciu podłużnym, jest wałeczkowate. Od spodu stoją 4 działki kielicha jajowate, lśniące, żółto zielone, miękko włose. Wyżej nad nimi przytwierdzone są do dna płatki korony w liczbie pięciu. Płatki te są przewrotnie jajowate, złoto żółte, ku nasadzie czyli w paznokciu bledsze i mające tu małą jamkę, wypełnioną słodką cieczą, czyli krótko: miodnik. Miodnik przykryty jest małą łuszczką. Powyżej korony stoją liczne pręciki a cały szczyt dna kwiatowego zajmują słupki. Mają one zalążnię przewrotnie jajowatą, soczewkowato z boków ścieśnioną, przechodzącą w bardzo krótką szyjką zakończoną tępym znamieniem.
W każdym słupku jest jeden zalążek. Po dojrzeniu ściana zalążni zsycha się, ale się nie otwiera. W środku tego owocu znajduje się luźno jedno nasionko tak jak np. w laskowym orzechu. Taki owoc suchy, niepękający, z nasionkiem nie przystającym do ściany, nazywamy niełupką. Niełupki jaskru są zakończone krótkim dzióbkiem, który był niegdyś w- słupku jego szyjką.