Zasiew wiązu, jesionu i klonu

Zasiew wiązu

Wszystkie trzy gatunki wiązu: pospolity, korkowy i szypułkowy zasiewają się w początkach lata zaraz po zbiorze nasion, które dojrzewają w połowie albo w końcu maja, zależnie od miejscowości, klimatu i czasu, a wschodzą po 5-6 dniach. Jeśli zasiać bardzo późno w jesieni nasiona wiązowe, to te wschodzą na wiosnę; odkładać zaś siewu do wiosny nie należy, gdyż nasiona mogą bardzo łatwo stracić siłę puszczania kiełków. To właśnie tłumaczy zły rezultat siewu nasion, kupionych w zimie.

­Dla nasion wiązowych trzeba robić płytkie bruzdki za pomocą jakiegokolwiek skrobaka, albo wprost ręką, następnie sypać tak dużo nasion, żeby te zakrywały zupełnie dno bruzdki i zarzucić z lekka ziemią pulchną na tyle, żeby tylko część ich schowała się pod ziemią, gdyż w przeciwnym razie, tj. przy zupełnym zasypaniu ziemią nie wzejdą. Po skończonym siewie należy podlać grządkę wodą i zakryć nakrywką ochronną lub siać na dobrze zmoczoną poprzednio grzędę. Jeżeli sieją wiąz w jesieni, to nie trzeba podlewać. Przed ­­siewem należy wprzód upewnić się o zdrowotności nasion, próbując takowe palcami i jeśli w skrzydełkach są twarde nasiona, to można je zasiewać. Im więcej po dokonanej próbie okaże się pustych skrzydełek, tym gęściej potrzeba je siać.

Kiełki wiązowe mają 2 okrągłe liścienie, po których następują najpierw piłkowane naprzeciwległe liście, a następnie takie jak u drzew dorosłych. Pierwszego lata kiełek wyrasta do 15-17 centymetrów.

­Zasiew jesionu

­Skrzydlaki jesionowe, tak samo jak i orzeszki lipowe pozostają przez pół zimy na drzewach. Przed siewem trzeba je koniecznie uwolnić od latorośli i w ziemię wysiewać na 3 centymetry głęboko. Jeśli nasiona będą posiane na wiosnę, kiełki ­wychodzą dopiero za rok, a więc czas zasiewu, jako też sposoby siania i przechowywania nasion w razie potrzeby przez zimę, są takie same jak u nasion lipy.

Kiełek jesionowy ma 2 podłużne liścienie, w których nerw środkowy rozchodzi się pod ostrym kątem na prawo i lewo. Za liścieniami zjawia się najpierw para naprzeciwległych liści, następnie druga para, z których każdy liść ma trzy listki, za tymi trzecia para, mająca po 5 listków, a w lecie rozwijają się takie same liście, jakie ma dojrzałe drzewo. Pierwszego roku jesionek wyrasta do 15 -18 centymetrów  i następnie tworzy ładną, równą strzałę i nie grubieje jak dąb lub lipa.

Zasiew klonu

Nasiona wszystkich gatunków klonu dojrzewają w jesieni (we wrześniu) i przy jesiennym zasiewie wschodzą na wiosnę. Jeśli zaś zasiać nasiona klonowe na wiosnę, to kiełki puszczą dopiero za rok,  ­tak samo jak lipowe i jesionowe; czasami jednak klon wschodzi tejże samej wiosny, jeśli nasiona nie są bardzo suche. Zrobiwszy więc po zasiewie wiosennym ­ grubą ochronną nakrywkę, uważać bacznie należy na kiełkowanie już tegoż samego lata i jeśli takowe nastąpiło, nakrywkę trzeba powoli podnosić.

Co się tyczy czasu i sposobów siewu, te są takie same, jak dla lipy i jesionu. Roślinka klonowa ma dwa podłużne liścienie, nerwy ich jednak idą okrągło, tak jak w liściach roślin jednoliścieniowych, nie tak więc jak w liściach jesionowych. Potem zjawiają się dwa naprzeciwległe listki, które są formą pośrednią między liścieniami i liśćmi drzewa dojrzałego, następne liście są takie same, jak stare liście klonowe.

W pierwszym roku klonina wyrasta do 20 – 25 centymetrów wysokości, następnie rośnie równo, jak jesion.