Złożenie nasienia lnianego i jego kiełkowanie cz. 2

Te nazwy, jakie dajemy różnym częściom roślin, skrócają ich opisywanie. Jak się raz wie, co jest zarodek, co jest dwuliścienny i co jest bielmowaty, zamiast opisywać tak długo, jak nasienie lnu w środku wygląda, można to powiedzieć krótko w trzech słowach, że jest bielmowate o zarodku dwuliściennym.

Dwa liścienie lnu stoją na łodydze na tej samej wysokości, czyli w okółku, podobnie jak działki, płatki, pręciki i słupki lnianego kwiatu. Okółek więc może się składać z kilku, co najmniej dwu liści. Przy ulistnieniu okółkowym zawsze z jednego węzła łodygi wychodzi kilka listków i po tej cesze można od razu wyróżnić to ulistnienie od skrętoległego.

Jak nasienie lniane wysiać w ziemię, to wyrastają z niego w ciągu trzech do czterech dni małe pędy lnu na powierzchnię ziemi.

W każdym nasieniu pęd tkwi w jednym jego końcu, korzeń w drugim; przy wysiewaniu wcale się na to nie zważa, żeby korzeń zarodka był zwrócony do ziemi, a pęd ku górze. Nasienie po wysianiu najrozmaiciej może leżeć w ziemi, jedno np. prosto korzonkiem na dół, drugie skośnie, inne całkiem poziomo, jeszcze inne korzonkiem w górę, a przecież pomimo tego zawsze korzonek zarodka schodzi do ziemi, a pęd wychodzi po nad ziemię.