Len i pokrewne cz. 4

Pęka na pięć łupin, z których każda w wierzchołku jeszcze się rozszczepia na dwa ząbki. W każdej z tych łupin siedzą po dwa nasionka, jest ich razem 10, tyle ile było zalążków. Taki owoc, który powstał ze słupka o kilku owoco-listkach, jest suchy a pękający, chociażby inaczej jak tu, nazywa się torebka. Torebka otoczona jest kielichem, który nie opadł po okwitnieniu, jest zatem trwały. Nasiona są jajowate, spłaszczone, lśniące, żółto kasztanowate.

Kwiat lnu jest tak jak gwiazda o pięciu promieniach dlatego, że ma po 5 listków we wszystkich częściach, że te listki są umieszczone w równych od siebie odstępach i albo stoją jedne między drugimi, czyli są międzyległe, albo stoją jedne nad drugimi, czyli są nadległe. Dlatego taki kwiat jest promienisty, jest zbudowany jak promieniste zwierze. Kto by chciał go podzielić na dwie podobne do siebie połówki, może to zrobić w pięciu miejscach.

Len ma kwiaty promieniste, pięcioczłonkowe, to znaczy, że czy w kielichu, koronie, pręcikach, czy w słupku, jest zawsze po 5 listków. Pręciki nadległe koronie, w nasadzie nitkami zrosłe. Torebka pęka na 5 łupin, jest 10-cio nasienna. Po tych cechach można zawsze rodzaj lnu poznać.